Zmywarka na wysokości – wady i zalety zabudowy zmywarek - Mieszkanie w bloku

Zmywarka na wysokości – wady i zalety zabudowy zmywarek

Zmywarka na wysokości – wady i zalety zabudowy zmywarek

zmywarka na wysokości

zmywarka na wysokości

Kiedyś była luksusem, przez wielu uznawanym za fanaberię. Dzisiaj zmywarka to standard, który z racji oszczędności wody i energii stał się nawet wymogiem ekologicznym.

A gdy już zmywarkę zakupimy, to warto ją ulokować w miejscu najwygodniejszym dla użytkowników.

Przełamywanie schematów czasem się opłaca

Zmywarka na wysokości

Generalnie zmywarki dzielą się na wolnostojące i pod zabudowę. Te pierwsze są rzadziej kupowane – zmywarki schowane w zabudowie meblowej są preferowane przez większość klientów sklepów ze sprzętem AGD.

Standardowy montaż zmywarki w kuchni, to umieszczenie jej w zabudowie szafek stojących, czyli tych przykrytych blatem. Po otwarciu zmywarki dobrze widoczny jest panel sterowania, gorzej z układaniem i wyciąganiem naczyń w dolnym wózku.

Czy zabudowa zmywarki na wysokości większej, niż 20 cm nad podłogą nie jest więc lepszym rozwiązaniem? Zmywarka na wysokości 45 cm w słupku będzie funkcjonalna i efektowna.

Zmywarka zabudowana na słupku – zalety i wady

Zmywarka na wysokości

Dla niezdecydowanych, co do miejsca montażu zmywarki, krótkie zestawienie trzech plusów i trzech minusów zabudowy zmywarki w słupku:

Zalety:

Wady:

Podniesienie zmywarki poprawia warunki ergonomiczne – zawartość wysuwanych koszy jest łatwo dostępna; opróżnianie lub załadunek zmywarki nie wymagają schylania się,
Ustawienie zmywarki w słupku wymusza konieczność zamawiania mebli na wymiar; w standardzie meblowym zmywarka zabudowana na słupku na wysokości nie jest przewidywana,
Wygodna wysokość ułatwia prace konserwacyjne – wyjmowanie filtra umieszczonego w dnie zmywarki, dosypywanie soli, usuwanie zabrudzeń z dna w standardowych zmywarkach 20 cm nad ziemią wymaga głębokich skłonów, a nawet klęknięcia na podłodze,
Ograniczone możliwości aranżacyjne – w słupku ze zmywarką nie można umieścić dowolnych urządzeń AGD; zaleca się, aby nad zmywarką, z której może wydostawać się gorąca para wodna, nie umieszczać piekarników lub kuchenek mikrofalowych, gdyż para wodna może mieć wpływ na rozszczelnienie drzwiczek tych urządzeń; nad zmywarką bezpieczny będzie ekspres do kawy, albo po prostu szafki na naczynia,
Słupek ze zmywarką może mieć pod nią i nad nią szafki przeznaczone na naczynia – wypakowywanie i układanie na pólkach czystych naczyń będzie łatwiejsze i szybsze.
Zmywarki w standardzie stoją zazwyczaj w szafce blisko zlewu – potrzebne jest ujęcie wody oraz odprowadzenie do kanalizacji. Nad zmywarką w pobliżu zlewu są zazwyczaj blaty robocze, a słupki są w pewnym oddaleniu. Jeśli chcemy mieś zmywarkę w słupku, najlepiej to przewidzieć na etapie montowania instalacji podczas budowy czy remontu kapitalnego, inaczej czekają nas przeróbki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *