Spokojny i Czysty Pies do bloku dla rodzinny i samotnych osób..

Spokojny pies do bloku – Shig Tzu

Spokojny pies do bloku – Shig Tzu

spokojny cichy pies do domu

spokojny cichy pies do domu

Mały, cichy pies bez wad – czy warto kupić shih tzu do mieszkania

Na starych tybetańskich rycinach shih tzu przedstawiane są jako psy towarzyszące Buddzie. Ich tajemnicze pochodzenie wiąże się z klasztorami położonymi w zamkniętych dla świata obszarach Tybetu. Obok potężnych mastfiów strzegących bezpieczeństwa mnichów, shith tzu - małe, bardzo spokojne pieski, towarzyszyły mnichom podczas medytacji, cierpliwie wprawiając łapkami w ruch młynki modlitewne.

Z pałacu cesarskiego do Europy

Wzorzec rasy powstał w Chinach i był pilnie strzeżoną tajemnicą. Psy rasy shih tzu hodowano na dworze cesarskim, a dyplomaci przebywający w Pekinie często brali szczeniaki shih tzu do mieszkania. Mogli posiadać psy tej rasy, ale nie wolno im było psów z terenu Chin wywozić.

Pierwszy przedstawiciel rasy shih tzu do mieszkania w Europie trafił dopiero w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Od tej pory rasa cieszy się dużą i wciąż rosnącą popularnością.

Shith tzu są piękne, bardzo towarzyskie, spokojne – to najlepszy cichy pies do małego domu lub mieszkania. W Polsce pierwszy przedstawiciel tej niezwykłej rasy zamieszkał dopiero w roku 1981.

Spokojny pies do bloku, czyli usposobienie rasy shih tzu

Shih tzu mają kocią naturę. Podobnie jak koty uwielbiają spać, więc podczas nieobecności właścicieli nie nudzą się, nie niszczą mebli, nie wyją z tęsknoty, ponieważ słodko śpią.

Ta kocia cecha shih tzu jest dla człowieka korzystna, ale inna, jaką jest niezależność shih tzu, nie zawsze ludziom się podoba. Choć te małe pieski wyglądają jak przytulanki, to czasem mogą w nieprzyjemny sposób manifestować niechęć do pieszczot. Shih tzu sam decyduje o tym, kto i kiedy ma go głaskać czy przytulać.

Zmuszany do zabawy lub pieszczot ten spokojny pies do bloku może przerodzić się w gryzącego, atakującego, nieprzyjemnego obrońcę swojej niezależności. Warto o tym pamiętać przy zakupie – tam gdzie są małe dzieci shih tzu raczej nie powinno być. Maluchy nieporadnie głaskając psa, wpychając mu paluszki do oczu, czy pyska mogą narazić się na ataki agresji.

Cichy pies do małego domu – zalety i wady shih tzu

Rasa shih tzu ma dwie poważne wady:
• Nadwrażliwość na wysokie temperatury
• Konieczność codziennej pielęgnacji

Wrażliwość na wysokie temperatury związana jest z budową anatomiczną psa. Kufa shih tzu jest krótka i gorące powietrze wdychane przez psa naraża go na udary cieplne. Podczas letnich upałów pies powinien przebywać w cieniu i mieć stały dostęp do chłodnej wody. Zimne powietrze rasa znosi znakomicie - podczas mrozu psy z długą sierścią nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia.

Dość znaczącym obciążeniem jest wymóg codziennej pielęgnacji shih tzu. Psy tej razy muszą być szczotkowane, rozczesywane grzebieniami, kąpane raz w tygodniu. Codziennie trzeba zwilżonym wacikiem przecierać oczy psa i usuwać brunatne ślady po łzach. Aby nie podrażnić bardzo wrażliwych oczu psom zapina się kitkę na głowie.

Konieczne jest również wycinanie włosów z poduszek na łapkach, z uszu i miejsc intymnych oraz przycinanie paznokci. Zaniechanie czynności pielęgnacyjnych może stać się źródłem cierpień psa, choćby za przyczyną kołtunów, czy podrażnień delikatnej skóry lub śluzówek oczu.

Jeśli celem naszych zakupów ma być spokojny pies do bloku, to wady shih tzu nie mają znaczenia wobec licznych zalet tej rasy. Shih tzu cechuje:

• Wysoki poziom inteligencji,
• Wielkie przywiązanie do właściciela,
• Stateczność, zrównoważenie, spokój w kontaktach z ludźmi czy zwierzętami,
• Niehałaśliwość.

Ta ostatnia cecha jest szczególnie pożądana, gdy potrzebny jest cichy pies do małego domu czy mieszkania w bloku. Zakupione małe shih tzu do mieszkania zazwyczaj bardzo szybko zmieniają się w kanapowców noszonych na rękach przez właścicieli. Jednak nie są to psy leniwe, całkowicie bierne - shih tzu lubią zabawę i różne formy aktywności fizycznej. Na spacerach bez problemu dają się prowadzić na smyczy, ale puszczone na długiej lince czy na ogrodzonym wybiegu bardzo chętnie biegają za rzucanymi patyczkami czy zabawkami.

TOP 3 psów do mieszkania

Chyba każda osoba szukająca pupila dla swojej rodziny musi zadać sobie pytanie, jaka rasa nadaje się do mieszkania z moją rodziną?
spokojny cichy pies do domu

Spokojny pies do bloku – Shig Tzu

Spokojny i wierny kompan dla każdej rodziny. Wyjątkowa rasa dla wymagających ciszy ludzi.

Psia kość! Co z tą sierścią!

Niekończąca się historia. Sprawdź jak w praktyczny sposób walczyć z nadmierną sierścią w Twoim mieszkaniu.

Pies czy kot – do małego domu?

Wiele osób boryka się z wyborem swojego kochanego pupila. Psiak, czy kotek? A może po co wybierać?

Nie stojące uszy u buldoga francuskiego

Najzabawniejszy pies do mieszkania

Definitywnie jest to zwierze, który najbardziej nadaje się dla ludzi szukających tylko towarzystwa.

Zmywarka na wysokości – wady i zalety zabudowy zmywarek

Koniec z uporczywym bólem pleców i stawów, przez ciągle schylanie się. Zmywarka - kreatywnie i ekonomicznie

Zdrowa woda zawsze na wyciągniecie ręki – Franke Vital

Zdrowa woda na wyciągnięcie ręki, o każdej porze dnia? To możliwe, sprawdź!

Włoskie Patchworki nad blat do Kuchni!

Patchworki powoli nabierają wiatru w żagle. Sprawdź jak wykorzystać je w kuchni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *