Płytki łazienkowe z motywem geometrycznym - Mieszkanie w bloku

Płytki łazienkowe z motywem geometrycznym

Płytki łazienkowe z motywem geometrycznym

płytki geometryczne kwadratowe okragle prostokaty w lazience i kuchni (20)

płytki geometryczne kwadratowe okragle prostokaty w lazience i kuchni (20)

Łazienka jest zazwyczaj najmniejszym i równocześnie najważniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu, czy domu. Jej funkcje i znaczenie są nie do przecenienia – tu zaspokajamy nasze podstawowe potrzeby biologiczne, ale również ważne potrzeby duchowe.

Łazienka powinna być strefą bezpieczeństwa estetycznego, którego harmonia wspaniale relaksuje i daje wytchnienie od trudów świata zewnętrznego.

Jeśli więc szukamy ładu i harmonii niezbędnych do relaksu, postawmy na geometrię – symetria i ład panujący w świecie figur płaskich i brył zbudują nasz intymny, czysty w formie, uporządkowany, przewidywalny, a więc bezpieczny świat ucieczki od rzeczywistości.

Jak dzieło mistrzów kubizmu – płytki z motywem geometrycznym Inspiracji do łazienkowych kompozycji geometrycznych jest mnóstwo. Każdy harmonijny wzór, który budują płytki z motywem geometrycznym ma szansę stworzyć wnętrze niczym obraz kubisty.

Świat ograniczony sześcianem, w przestrzeń którego wtłoczono inne bryły i figury: koła i kule, walce, trójkąty, stożki, kwadraty, linie proste i faliste, równoległe i przecinające się, może być motywem tworzącym wielkie kompozycje pokrywające całe ściany. Ale geometryczny wzór daje doskonały efekt również jako niewielki fragment jednokolorowej ściany czy podłogi – pas pionowy lub poziomy będzie jak obraz umieszczony, zawieszony na jednolitym tle.

Dla przykładu: jasne ściany (białe, beżowe, szare) z kompozycją z płytek czarnych, czerwonych lub innych antagonistycznych do koloru tła zawsze stworzą efekt przecięcia nudnej ciągłości kolorystycznej, przy jednoczesnym budowaniu nowej kompozycji aranżacyjnej.

Kafelki z efektem regularnym, które same w sobie wydają się być monotonne przez swoją powtarzalność i niezaburzoną niczym symetrię, do przełamywania takich ciągłości doskonale się nadają. W ten sposób dwa wrogie sobie elementy kompozycji przestają żyć odrębnym życiem i nabierają nowego znaczenia korespondując ze sobą w nowej aranżacji.

Kafelki z efektem regularnym

Kafelki z efektem regularnym a styl aranżacyjny Geometryczne motywy na płytkach kojarzą się z minimalizmem i nowoczesnością. Ta prawda – budowanie kompozycji w stylu industrialnym, czy nowoczesnym z użyciem wzorów geometrycznych jest jak najbardziej słuszne.

Ale kafelki z efektem regularnym mogą być użyte do stylu hygge – ten duński styl preferujący jasne barwy, drewno i motywy roślinne doskonale koresponduje również z motywami geometrycznymi – przecież motywy roślinne nie muszą mieć kształtów miękkich, płynnych, ale mogą być przedstawione w formacie geometrycznym.

Łazienkowa geometria nadaje się również do budowania kompozycji bogatszych - nawet glamour. Jeśli harmonijny wzór na ścianie zostanie zbudowany z płytek z wzorem w geometryczne figury, na przykład trójkąty, które rozbłyskują po zapaleniu światła, to efekt rozświetlenia zmieni łazienkę w luksusowy pokój kąpielowy.

Harmonijny wzór mozaiki

Spektakularny efekt kompozycyjny daje zastosowanie płytek mozaikowych. Najczęściej są to sześciokątne płytki o niewielkich rozmiarach łączone w większe powierzchnie dla ułatwienia ich montażu. W efekcie końcowym ściana wygląda jak ułożona z setek malutkich sześciokątów. Mozaiki mogą być jednokolorowe lub tworzyć obrazy wielobarwne.

Płytki z tego rodzaju zdobieniami bez oświetlenia, lub przy małym natężeniu światła wyglądają dość przeciętnie. Silne światło zmienia zupełnie perspektywę - przestajemy widzieć zwykłe trójkąty, a widzimy zdumiewający, bogaty, rozświetlony, ożywiony niezwykle dekoracyjny deseń.

Świetnie prezentują się także łazienki wyłożone dużymi płytkami z sześciokątów, które dają efekt plastra miodu. Można tak zaprojektować tylko jedną ścianę lub podłogę, a pozostałe powierzchnie pokryć płytkami w tym samym kolorze, ale o innym kształcie i dużej powierzchni.

Fugi plastra miodu powinny być wyraźne, kontrastowe, wręcz przerysowane – fugi czy inne łączenia pozostałych płytek powinny być jak najmniej widoczne. Dzięki takiemu zabiegowi optyka kieruje nasze zainteresowanie na dekorację zbudowaną z sześciokątów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *