Nie stojące uszy u buldoga francuskiego - Mieszkanie w bloku

Nie stojące uszy u buldoga francuskiego

Nie stojące uszy u buldoga francuskiego

Sklejone, oklapnięte uszy buldog

Sklejone, oklapnięte uszy buldog

Nie stojące uszy u buldoga francuskiego

Psy charakteryzują się tym, że bardzo się od siebie różnią w zależności od rasy. Na przykład nie stojące uszy u buldoga francuskiego nie są rzadkością i wielu właścicieli pupili się z tym kłopotem zmaga. Ten pies do bloku wymaga szczególnej opieki.

Dlaczego nie stojące uszy u buldoga francuskiego to taki kłopot?

Po pierwsze, bo psują znacznie jego wygląd i sprawiają, że wygląda niczym nietoperz. To ani nie wygląda ładnie, ani nie przysparza buldogom popularności. Po drugie przez ten defekt natury estetycznej psy te mogą z czasem stracić słuch. Dlatego to takie ważne, by skorygować nie stojące uszy u buldoga francuskiego najszybciej, jak to będzie tylko możliwe. Gdy będzie się z tym zbyt długo zwlekać, korekcja wady może okazać się nieudana, a wręcz szkodliwa.

Nie stojące uszy u buldoga francuskiego- czemu dochodzi do tego defektu?

Tego typu problem z psem to wynik przede wszystkim wad genetycznych w budowie uszu u buldoga. Chrząstka, z której składa się ucho buldoga, jest zwyczajnie za słaba, by utrzymać je w pozycji pionowej. Dlatego też uszka buldoga ulegają z czasem oklapnięciu. Przy czym tego rodzaju problem z psem nie zawsze dotyczy obu uszu. Niekiedy deformacji i oklapnięciu ulega tylko jedno z nich. W takim przypadku korekcja wady przebiega nieco szybciej i sprawniej, gdyż co jedno ucho, to nie dwa. ;)

Jak można wyeliminować tego rodzaju problem z psem?

Nie stojące uszy u najzabawniejszego psa, czyli buldoga francuskiego można początkowo leczyć poprzez zaordynowanie mu odpowiedniej diety. Taki piesek powinien jeść produkty bogate w białko i wapń. W ten sposób jest nadzieja, że jego chrząstka wokół małżowiny usznej nieco się wzmocni, a uszy powędrują do góry i nie będą już tak bardzo oklapnięte. Można korygować uszy buldoga przy pomocy specjalnych patyczków leczniczych. Należy je obwiązać naokoło uszów psa i mocno je obandażować. To ma sprawić, że uszy francuskiego buldoga staną się zgrabniejsze i sztywniejsze.

Sprawdź polecaną karmę przez weterynarzy:

 

A co gdy to nie pomoże?

Wtedy pozostaje klejenie uszu. Jest to zabieg mało przyjemny dla pieska, lecz powtarzany z uporem i precyzją. Może dać naprawdę pozytywne rezultaty. Polega ona na sklejeniu sierści wokół uszu, tak by podnieść ich owal. Dzięki temu kosmetycznemu zabiegowi chrząstki uszne będą zmuszone do wytężonej pracy. A to w dłuższej perspektywie czasowej powinno je naprostować i skorygować. Klejenie uszu to ostatnia metoda leczenia bezinwazyjnego. Gdy ona zawiedzie, pozostaje jedynie interwencja chirurgiczna.

O czym powinno się pamiętać, stosując klejenie uszu u buldoga francuskiego?

Po pierwsze, by przed zabiegiem usunąć z jego kanału słuchowego wszelką woskowinę. Po drugie wolno jedynie sklejać pojedyncze kosmyki sierści nad uchem. Absolutnie zabrania się klejenia skóry ucha, bo to boli czworonoga i przeszkadza mu normalnie funkcjonować. Taka fatalna pomyłka wpływa też negatywnie na poziom jego słuchu. Poza tym wlanie kleju do przewodu słuchowego mogłoby się przyczynić do rozwoju wszelkiego rodzaju chorób i zapaleń. A tego typu atrakcje nie są wskazane u żadnej rasy psów. Toteż gdy nie ma takiej potrzeby, lepiej niepotrzebnie nie narażać buldoga francuskiego na tego rodzaju nieprzyjemności.

Dlaczego uszy i buldoga francuskiego nie stoją?

Głównym powodem, dlaczego uszy u psa tego gatunku nie stoją jest brak zbilansowanej diety za szczeniaka. Należy podawać składniki wzmacniających rozwój i kształtowanie się chrząstki zawierające glukozaminę i chondroitynę. Z metod „domowych” należy ugotować wywar z kurzych łapek i podawać psu.

Kiedy stają uszy buldoga francuskiego?

Uszu powinny się rozwinąć do 6 miesiąca życia szczeniaka.

Co to znaczy klejenie uszu u buldoga francuskiego?

Jest to zabieg, który wspomaga rozwój chrząstki. Polega na podklejeniu skóry psiakowi. Więcej szczegółów w artykule.

Czy to normalne, uszu buldoga nie stoją?

Wszystko zależy od hodowli i rodziców psiaka. Bywa tak, że genetycznie pies nie ma predyspozycji do postawionego ucha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *