Meble kuchenne matowe, półmatowe, czy w połysku? - Mieszkanie w bloku

Meble kuchenne matowe, półmatowe, czy w połysku?

Meble kuchenne matowe, półmatowe, czy w połysku?

Kuchnia w połysku

Kuchnia w połysku

Wiele osób zastanawia się, jakie wykończanie wybrać dla swojej kuchni. W trakcie tych dywagacji może natrafić na takie określenia jak mat, półmat, pół połysk, połysk, połysk, satyna, satynowy połysk, jedwabisty połysk i wiele, wiele innych, ale jakie są różnice?

Różnica jest zasadniczo jedna. Mat czy Połysk ? Ekstremalnie myśląc, można ingerować, w większą liczbę przymiotników, ale czy to ma sens?

Mat czy połysk — co to znaczy?

Meble kuchenne matowe, półmatowe, czy w połysku?

Cały problem rozchodzi się jak zawsze o stopień połysku, gdyż samo określenie wykończania danym przymiotnikiem nie daje nam najważniejszych parametrów. Otóż, gdy coś jest w macie, oznacza to, że stopień żywicy w lakierze, która ma na celu chronić meble przed wodą i innymi zabrudzeniami jest niski. Przez to i cena jest niska. Im więcej żywicy, tym bogatsza skala opisująca jak półmat, satyna, poler aż do połysku. Analogicznie elementy wykończone w połysku są najdroższe.

Drugim ważnym czynnikiem w balansie między matem a połyskiem jest możliwość odbijania światła. Co za tym idzie im większy połysk, tym większa intensywność barwy, gdyż dostajemy do oczu więcej informacji o kolorze.

Dlatego też połysk chętnie jest używany do mniej oświetlonych bądź mniejszych pomieszczeń, co pozwala nieco rozjaśnić przestrzeń. Natomiast mat, dzięki swojej "odporności" na odbijanie światła stwarza wrażenie łagodniejszego wykończenia.

Określenie skali połysku

Meble kuchenne matowe, półmatowe, czy w połysku?

Oprócz słownego opisu poziom połysku istnieją wartości liczbowe, które precyzyjnie określają poziom połysku. Jest to skala od 0 do 100 na farbach i lakierach.

>4

GŁĘBOKI MAT

5-10

MAT

11-41

PÓŁ MAT

41-70

PÓŁ POŁYSK

71-80

POŁYSK

71-80

POŁYSK

90<

WYSOKI POŁYSK

Jakie wykończenie mebli do kuchni? - Praktycznie

Meble kuchenne matowe, półmatowe, czy w połysku?

Praktycy określają mat jako ten trudniejszy do czyszczenia, gdyż z powodu braku odbijania światła widoczny jest większy kontrast między brudem a meblem. Wiele osób decyduje się na biały połysk, jest zadowolona z tego wykończania. Pamiętaj jednak, że po klęsce żywiołowej w kuchni mat nie oznacza wymiany mebli. Istnieją preparaty tworzące np.: powłoki woskowe dając świetny efekt matu z większą ochroną przed zabrudzeniami.

zmywarka na wysokości

Zmywarka na wysokości – wady i zalety zabudowy zmywarek

Koniec z uporczywym bólem pleców i stawów, przez ciągle schylanie się. Zmywarka - kreatywnie i ekonomicznie

Trendy 2019 / 2020 w aranżacji wnętrz

Poznaj najnowsze trendy 2019/2019 płynące największych targów architektury wnętrz na świecie
Mieszkanie w bloku jevels

Top 9 pomysłów na terakote – do bloku

Płytki przeżywają swój renesans dlatego marki prześcigają się w pomysłach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *