Jakie kolory widzą psy? - Mieszkanie w bloku

Jakie kolory widzą psy?

Jakie kolory widza psy

Jakie kolory widzą psy?

Każdy z posiadaczy psów w pewnym etapie zadawał sobie pytanie jakie kolory widzą psy? Aby odpowiedzieć na to pytanie i zrozumieć funkcjonalność musimy sprawdzić jak działa ludzkie oko a jak psa.

Dla nas ludzi zmysł wzroku jest niezwykle ważny jesteśmy przystosowaniu do tego żeby oglądać otaczający nas świat w bardzo wielu barwach i dosyć Dobrej ostrości. Trzeba jednak pamiętać że psy są myśliwymi, którzy polowali głównie po zmroku dlatego też ich oczy i ich mózgi są przystosowane do odbierania świata właśnie w takich warunkach. Dobrze jest poznać te podobieństwa i różnice w postrzeganiu świata przez nas ludzi oraz przez psy po to żeby lepiej się z nimi komunikować

Kiedyś uważano że psy widzą jedynie w czerni, bieli i odcieniach szarości, jednak już w latach osiemdziesiątych. naukowcy dowiedli że potrafię rozróżniać niektóre kolory. Na siatkówce naszego ludzkiego oka znajdują się fotoreceptory zwane czopkami wrażliwe na światło niebieskie, zielone oraz czerwone. Dziś wiemy już więcej jakie kolory widzą psy.

Dzięki tym czopkom możemy rozróżniać miliony najrozmaitszych kolorów. Natomiast na siatkówce oka naszego psa znajdują się dwa rodzaje czopków wrażliwe na światło niebieskie oraz żółte czerwiec. Świat widziany oczami psa jest właśnie w tych kolorach.

Kolory, które My widzimy jako zielony żółty i pomarańczowy czy postrzegają jako różne odcienie żółtego. Fioletowy i niebieski psy widzą jako niebieski. Natomiast czerwony psy odbierają jako ciemnoszary lub wręcz czarny.

Wiedzę jakie kolory widzą psy można wykorzystać jeżeli wybieramy zabawki dla naszego psa jeżeli chcemy żeby zabawki były dla niego atrakcyjne wizualnie to dobrze żeby były właśnie żółte albo niebieskie. Jeżeli zdecydujecie się na piłkę w kolorze czerwonym i wrzucić ją gdzieś głęboką trawę, to może ona stać się dla waszego psa niewidoczna i ciężko będzie mu taką piłkę znaleźć.

Jeżeli natomiast nie chcecie żeby wasz pies za bardzo wyróżniał się z tłumu i żeby nie stał się się jaskrawym punktem, który niepotrzebnie zwracał uwagę na siebie innych psów, to nie wybierajcie szelek ubranych czy Obrus i smycz w kolorze żółtym i niebieskim. Może to po prostu niepotrzebnie zwrócić uwagę innych psów na waszego psiaka.

Sprawdź źródło: royalsocietypublishing.org

Czy pies widzi na czarno-biało?

Nie.

Jakie kolory widzą psy?

jakie kolory widza psy przyklad z spektrum kolorow

Psy widzą kolor niebieski i żółty.

Dlaczego pies widzi tylko dwa kolory?

Pies posiada tylko dwa czopki na siatkówce oka odpowiadające za kolory. Czopki te przyswajają kolor niebieski i żółty. Tworzą całe spektrum kolorystyczne, lecz tylko w zakresie od niebieskiego do żółtego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *