Jak zabezpieczyć blat drewniany do łazienki – samouczek dla majsterkowiczów - Mieszkanie w bloku mieszkanie w bloku logo

Jak zabezpieczyć blat drewniany do łazienki – samouczek dla majsterkowiczów

Jak zabezpieczyć blat drewniany do łazienki – samouczek dla majsterkowiczów

Jak zabezpieczyć blat drewniany do łazienki

Jak zabezpieczyć blat drewniany do łazienki

Drewno należy do materiałów najczęściej wybieranych do aranżacji wnętrz. Meble czy inne elementy wystroju są niczym fragment natury przeniesiony do domu – ocieplają, czynią go przytulnym, przyjaznym dla użytkowników. Niepowtarzalne słojowanie sprawia, że drewno jest także wyjątkową ozdobą. Aby przedmioty z drewna służyły nam dobrze przez wiele lat konieczna jest ich systematyczne pielęgnacja i właściwa konserwacja.

Drewno w łazience i w kuchni

O ile zastosowanie drewna w pomieszczeniach typu salon, sypialnia czy przedpokój jest łatwe, o tyle drewniany wystrój łazienki czy kuchni stanowi problem. Poza wieloma zaletami drewno ma także poważne wady – jest mało odporne na wilgoć, mocno nasiąkliwe, źle znosi różnice temperatur, ulega biokorozji (proces niszczenia wywołany przez organizmy żywe, głównie bakterie i grzyby). Drewno nasiąknięte wodą zwiększa swoją objętość, przesuszone kurczy się i pęka. Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii szkodzących nie tylko drewnu, ale i użytkownikom pomieszczeń.

Sposobem na przedłużenie trwałości drewnianych blatów w łazience czy kuchni jest konserwacja. Odpowiednio dobrane środki oraz poprawnie wykonane czynności konserwacyjne dobrze zabezpieczają drewno przed wnikaniem wilgoci.

Konserwacja blatu – jakich środków użyć?

Konserwację drewnianych blatów łazienkowych można przeprowadzić stosując: 1. Olejowanie 2. Lakierowanie.

Obydwa sposoby są skuteczne i proste – bez problemu poradzi sobie z nimi każdy amator samodzielnego remontowania, odnawiania, majsterkowania.

Olejowanie polegające na wcieraniu w powierzchnię blatu odpowiedniego oleju jest bardzo łatwe i skuteczne. Olej pochodzenia naturalnego jest bezpieczny dla użytkowników. Poprzez olejowanie uzyskuje się gładką powierzchnię bez zgrubień czy nierówności powstających przy nadmiernym nałożeniu warstw środka konserwującego.

Lakierowanie jest trudniejsze – efekt może łatwo zepsuć nierównomierna aplikacja lakieru. Lakier może także odpryskiwać, łuszczyć się jeśli zostanie położony na źle przygotowane podłoże.

Jak zabezpieczyć blat drewniany do łazienki – instrukcja krok po kroku

Prawidłowa konserwacja blatu przy pomocy oleju powinna przebiegać według następującego schematu:

1. Zakup oleju

Dobór oleju nie może być kwestią przypadku czy wyboru produktu taniego. Najlepszy olej do blatów łazienkowych to olej lniany niejadalny wyciskany na zimno lub gotowany w temperaturze kilkudziesięciu stopni. Oba rodzaje oleju różnią się szybkością wysychania i tworzenia powłoki ochronnej. Oleje lniane do blatów pozbawione są protein i innych składników organicznych, które mogłyby jełczeć, czyli ulegać rozkładowi w towarzystwie bardzo nieprzyjemnego zapachu.

Z tego samego powodu nie wolno stosować innych olejów jadalnych. Do blatów poleca się także olej produkowany z owoców drzewa tungowego. Olej tungowy od wieków używany jest do konserwowania drewnianych części gitar czy instrumentów smyczkowych.

2. Przygotowanie blatu

Przed olejowaniem blat należy wyszlifować. Do tego celu używa się papieru ściernego średniego oraz drobnego. Po zeszlifowaniu konieczne jest odpylenie powierzchni – najlepiej zrobić to przy pomocy odkurzacza z końcówką z miękką szczoteczką. Odpylony blat przeciera się wilgotną szmatką i pozostawia do wyschnięcia.

Miejsca łączenia blatu z umywalką, ścianą czy szafką podumywalkową należy zabezpieczyć taśmą lub folią malarską.

3. Aplikowanie oleju

Do nakładania oleju potrzebujemy dobrej jakości pędzla – najlepiej z naturalnego włosia. Pędzlem nakłada się równomierną warstwę oleju na powierzchni blatu, na bokach, pod spodem. Nie trzeba obawiać się o przedawkowanie – nadmiar oleju zawsze można zetrzeć szmatką.

Po pierwszej aplikacji należy odczekać około 30 minut, aby cały olej przeniknął w głąb drewna. Olejowanie powtarza się dwu lub trzykrotnie. Aby przekonać się, że drewno wchłonęło już wystarczającą ilość oleju przeprowadza się test kropli wody – jeśli woda na blacie utrzymuje się i nie wsiąka, to znak, że konserwacja jest skuteczna.

4. Polerowanie blatu

Olejowanie kończymy polerowaniem miękką, suchą ściereczką – szybkimi ruchami przecieramy powierzchnię blatu aż do uzyskania pięknego, lustrzanego połysku.

Teraz pozostaje jeszcze kwestia właściwej pielęgnacji drewnianych blatów. W tym celu należy często usuwać zabrudzenia i nadmiar wody zbierającej się na blacie.

Olejowanie powtarzamy, gdy drewno utraci połysk lub zacznie wchłaniać wodę (3 – 6 miesięcy). Jeśli powierzchnia nie uległa uszkodzeniom mechanicznym, które trzeba wyrównać, można pominąć szlifowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *