Fartuch – top 6 pomysłów na ścianę nad blatem - płytki i nie tylko do kuchni

Fartuch – top 6 pomysłów na ścianę nad blatem

Fartuch – top 6 pomysłów na ścianę nad blatem

ściana nad blatem
zmywarka na wysokości

Zmywarka na wysokości – wady i zalety zabudowy zmywarek

Koniec z uporczywym bólem pleców i stawów, przez ciągle schylanie się. Zmywarka - kreatywnie i ekonomicznie

Trendy 2019 / 2020 w aranżacji wnętrz

Poznaj najnowsze trendy 2019/2019 płynące największych targów architektury wnętrz na świecie
Mieszkanie w bloku jevels

Top 9 pomysłów na terakote – do bloku

Płytki przeżywają swój renesans dlatego marki prześcigają się w pomysłach

Płytki ceramiczne – wielkoformatowe

Płytki wielkoformatowe

Wykończenie ściany nad blatem, czyli fartucha kuchennego płytkami ceramicznymi wydaje się pomysłem nudnym, ogranym, powtarzanym od lat. Większość użytkowników podczas snucia planów i projektów, myśląc o tym, co nad blat, stawia na płytki. Płytki ceramiczne są funkcjonalne – łatwo je utrzymać w czystości, są ognioodporne, trwałe, odporne na wilgoć - nic więc dziwnego, że są tak popularne. Sprawdźmy innego, równie praktycznego ale oryginalnego położyć na ścianę w kuchni między szafkami.

Zastosowanie płytek wielkoformatowych pod szafki wiszące w kuchni na stosunkowo małej powierzchni jest jednak nową jakością, która całkowicie odmieni wnętrze. Tafle płytek ceramicznych doskonale pasują do wnętrz minimalistycznych, gdzie rolę wiodącą odgrywają prostota form i kolorów. Świetnie odnajdą się również w aranżacjach rustykalnych, klasycznych oraz glamour.

Wielkoformatowe płytki położone nad blatem sprawiają, że ściana w kuchni zmienia się w gładką, praktycznie bez spoinową powierzchnię, która doskonale współgra z blatem czy podłogą. Płytki o dużych formatach są produkowane w niezliczonej ilości kolorów, co jest ich dodatkowym atutem

Popularnym i tanim rozwiązaniem są standardowe rozmiary płytek ceramicznych. Między szafkami w kuchni równie dobrze odnajdą się takie popularne formaty jak 60x60 cm, czy 60x90 cm.

Płytki ceramiczne – mozaiki

Ekskluzywna elegancja - mozaiki

Niezwykłe, intrygujące, bardzo ozdobne – to tylko niektóre atuty płytek ceramicznych mozaikowych. Drobne elementy, będące figurami geometrycznymi o regularnych lub zróżnicowanych kształtach, tworzą wspaniałe kompozycje, przez co ściana w kuchni zyskuje nie tylko zwykłą ochronę przed wilgocią czy zabrudzeniami, ale staje się centralnym elementem aranżacyjnym.

Na położenie ceramicznej mozaiki pod szafki nad blatem warto zdecydować się szczególnie tam, gdzie ściana ma nieregularne, nietypowe kształty, zaokrąglenia, nisze – płytki mozaikowe układa się znacznie łatwiej, niż tradycyjne, które wymagają precyzyjnego przycinania i dopasowywania wzorów.

Produkowane w modnych, bardzo energetycznych kolorach, błyszczące lub matowe, jedno – czy wielobarwne zastosowane mogą być we wnętrzach industrialnych, tradycyjnych, glamuor, minimalistycznych. Każdy, kto nie może się zdecydować, co na ścianę nad blat kuchenny nadaje się najbardziej, powinien zdecydować się na mozaikę z płytek – ceramiczne dzieło sztuki na kuchennej ścianie.

Szkło przykrywające tapetę

Szkoło hartowane

Tapeta z ciekawym wzorem czy bogatą kolorystyką może być wyjątkową ozdobą w kuchni. Pod szafki na ścianę nad blatem można położyć tapety odporne na wilgoć (wodoodporne, winylowe, z włókna szklanego) lub zwykłą tapetę papierową, którą należy odpowiednio zabezpieczyć. Tym zabezpieczeniem powinno być niekolorowe szkło hartowane albo szkło typu lacobel.

Lacobel przezroczysty ma od spodu warstwę dobrej jakości lakieru, dzięki czemu panel ma niezwykły połysk, daje wrażenie dużej przestrzeni i sterylnej czystości.

Szkło z tapetą pod spodem spełni rolę podwójną: ściana w kuchni zyska ochronę przed zabrudzeniami oraz działaniem wilgoci oraz oryginalną ozdobę. Szklane panele na kuchennych ścianach są nieskomplikowane w montażu, bezpieczne, łatwe w utrzymaniu.

 
 

 

Ściana i blat z jednego materiału

Blat na ścianę zamiast płytek?

Ściana nad blatem może sprawić trudność aranżacyjną. Jeśli nie mamy dobrego pomysłu, co zastosować nad blat zastosować, wykończmy fartuch, czyli ścianę pod szafkami tym samym materiałem, z którego jest zrobiony blat.

Blaty wykonuje się głównie z laminatu – czy jest to dobry pomysł na wykończenie ściany? Oczywiście – laminat jest bardzo wytrzymały i odporny zarówno na działanie wody, jak i wysokiej temperatury, a przy tym wystarczy go tylko przecierać wilgotną szmatką z odrobiną środków myjących.

Można również na ściany kłaść kompozyty czy kamień, z którego wykonane są blaty. W każdym przypadku jedność koloru i wzoru da doskonały efekt kompozycyjny, optyczne powiększenie pomieszczenia – warto zastosować to rozwiązanie szczególnie w kuchniach o niewielkiej powierzchni.

 

Patchworki na ścianie

Nowoczesne płytki ceramiczne

Kto chce być oryginalny, a nie wie, co na blat kuchenny nada się szczególnie, aby wywrzeć wrażenie, niech udekoruje ścianę płytkami patchworkowymi. Te kolorowe płytki ceramiczne wyglądają jak połączenie różnych figur geometrycznych – przy czym wielość kształtów i kolorów nie tworzy chaosu kompozycyjnego, a przeciwnie - jest wielkim atutem wnętrza z patchworkiem na ścianie kuchennej.

Z daleka patchwork wygląda jak tkanina i dzięki temu wspaniale zdobi i ociepla wnętrze. Płytki mają jednak wszelkie właściwości ceramiki – odporność na działanie wysokiej temperatury i wody, więc doskonale nadają się do pomieszczeń kuchennych.

Można również na ściany kłaść kompozyty czy kamień, z którego wykonane są blaty. W każdym przypadku jedność koloru i wzoru da doskonały efekt kompozycyjny, optyczne powiększenie pomieszczenia – warto zastosować to rozwiązanie szczególnie w kuchniach o niewielkiej powierzchni.

Kamień

kamień na ścianę
 

Pokrycie ścian między blatem a szafkami kamieniem naturalnym jest rozwiązaniem kosztownym, ale ponadczasowym. Kamień jest nie tylko trwały, ale zawsze modny i funkcjonalny. W kuchni doskonale sprawdzi się ściana z granitu, trawertynu, marmuru, onyksu.

Poza granitem, który jest wyjątkowo odporny, inne kamienie powinny być poddane procesowi impregnacji, która jest ochroną przed wnikaniem zanieczyszczeń w głębsze warstwy minerału.

Wielkim atutem kamiennych powierzchni jest bez spoinowe łączenie, co daje efekt jednolitej, niczym niezakłóconej powierzchni. Zastosowanie kamienia na blatach, zlewach, ścianach to pomysł na kuchnię niezwykle elegancką, niepowtarzalną, bardzo oryginalną. Położenie kamienia na ścianę między szafkami może nawiązywać do surowości klimatu ale także odgrywać uzupełniającą role w projekcie.

zmywarka na wysokości

Zmywarka na wysokości – wady i zalety zabudowy zmywarek

Koniec z uporczywym bólem pleców i stawów, przez ciągle schylanie się. Zmywarka - kreatywnie i ekonomicznie

Zdrowa woda zawsze na wyciągniecie ręki – Franke Vital

Zdrowa woda na wyciągnięcie ręki, o każdej porze dnia? To możliwe, sprawdź!

Włoskie Patchworki nad blat do Kuchni!

Patchworki powoli nabierają wiatru w żagle. Sprawdź jak wykorzystać je w kuchni!

Trendy 2019 / 2020 w aranżacji wnętrz

Poznaj najnowsze trendy 2019/2019 płynące największych targów architektury wnętrz na świecie
Mieszkanie w bloku jevels

Top 9 pomysłów na terakote – do bloku

Płytki przeżywają swój renesans dlatego marki prześcigają się w pomysłach
Krem orzechowy 100% z kawałkami orzechów SOWELL

Testujemy: Krem orzechowy z kawałkami orzechów SOWELL

Zdrowe, niskocukrowe, kremy orzechowe to perełka dla każdego. Sprawdź co nasz tester powie o kremie SOWELL.

Podstawowe pytania:

Co to jest fartuch?

Ściana pomiędzy blatem a szafkami kuchennymi nazywamy fartuchem.

Co możemy wyłożyć na fartuch?

Płytki ceramiczne od wielkoformatowych do mozaik, tapetę zabezpieczoną szkłem hartowanym, specjalistyczną farbą, baletem kuchennym, płytkami typy patchwork, marmur bądź inny kruszec.

Dlaczego fartuch jest ważny?

Chroni ścianę przed wodą i pełni ważny element dekoracyjny.

Gdzie możemy zdobyć materiały do zabezpieczenia fartucha?

Materiały znajdziemy w każdym większym supermarkecie budowlanym albo specjalistycznych lokalnych sklepach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *