Dlaczego płytki wielkoformatowe? - Mieszkanie w bloku

Dlaczego płytki wielkoformatowe?

mieszkanie w bloku płytki wielkoformatowe

Przyszedł czas na rozwinięcie kwestii, jaką jest zastosowanie płytek wielkoformatowych. Obecnie mamy modę na nowoczesny design oraz minimalizm. Płytki wielkoformatowe idealnie wpasowują się w te trendy: minimalna ilość łączeń, trwałe materiały imitujące egzotyczne surowce, optyczne powiększenie pomieszczenia — właśnie to chcemy oglądać w naszych domach i taki efekt uzyskamy, kładąc płytki wielkoformatowe na całej podłodze w dużym pomieszczeniu (tak, będzie się ono wydawało wtedy jeszcze większe). Jeżeli zastosujemy płytki wielkoformatowe tylko w części pomieszczenia, efekty również mogą być świetne. Wyeksponujemy szczególną część pomieszczenia.

Oprócz pomieszczeń, takich jak salon, płytki wielkoformatowe świetnie sprawdzą się na zewnątrz, np. na tarasie. Szczególnie nadadzą się tam płytki z nieco bardziej egzotycznymi wzorami, wykonane z gresu. Płytki wielkoformatowe sprawdzą się w bardzo wielu sytuacjach, jeśli odpowiednio dobierzemy ich kształt, wymiary, materiał oraz wzór.Jedynymi miejscami, w których nie polecam stosować takich płytek, są małe pomieszczenia. Zastosowanie płytek o dużych wymiarach na niewielkiej podłodze da raczej przytłaczający efekt. Jest to moje prywatne zdanie, aczkolwiek znam opinie innych architektów, którzy śmiało improwizują z tą materią np.: w blokach.

– Perspektywa Szalonego Architekta! – Autor tekstu określa używanie płyt wielkoformatowych jako zły pomysł dla małych powierzchni. Osobiście musiałem się kilka razy zastanowić nad osądem, ale w ostatecznym rozrachunku uważam, że jest to niejako przyszłość. Fugi są stare, fugi się brudzą i tną wizualnie nasze podłogi i ściany. Kto by nie chciał zastąpić 50 płytek na ścianie od podłogi do sufitu trzema albo czterema płytkami niech pierwszy rzyci kamieniem. Problem jest w naturze technicznej kładzenia takowych płytek. Jak wnieść i położyć płytki 300 × 100 cm do pomieszczenia 300 × 500 cm. Wymaga to finezji i strategii, ale czy jest niemożliwe? Uważam, że piękno wielkoformatowych płytek jest przeznaczone dla małych pomieszczeń, może nie tyle płytek o największych rozmiarach. Niech już płytki o tych najmnieszych-największych rozmiarów odejdą do lamusa.Co więcej! W niewielkich pomieszczeniach, np. w łazienkach czy małych kuchniach, jasna i wielkoformatowa ceramika na podłodze (czasem też na ścianach), będzie mogła doskonale podkreślić minimalistyczny wystrój, a zarazem optycznie powiększyć pomieszczenie. Powinny być to jednak płytki błyszczące-odbijające światło. Powierzchnie matowe, które światło absorbują, mogłyby sprawić, że wnętrze będzie się wydawać jeszcze mniej przestronne. – Koniec szalonych pomysłów! –

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *