Układanie płytek na 12 różnych sposobów! Jak układać? Włoskie płytki

12 pomysłów na terakotę

12 pomysłów na terakotę

12 pomysłów na terakotę

Ostatnio wiele osób pyta mnie o techniki układania płytek, więc postanowiłam opisać najpopularniejsze z nich. Trochę poszalałam, bo muszę przyznać, że część jest dostosowana do małych blokowych powierzchni ale niestety części nigdy bym nie użyła w małych kuchniach czy korytarzach.

1. Płytki kwadratowe – na prosto

Najbardziej popularny kształt płytek daje ci spore możliwości aranżacyjne. Nawet gdy decydujemy się na najprostsze ułożenie, wciąż masz możliwość manipulacji kolorami. Do wyboru mamy szachownica: jasne-ciemne, wzorzyste-gładkie, z połyskiem-matowe lub zmieszanie kilku kolorów naraz. Mamy więc w perspektywie kilka możliwych do osiągnięcia efektów z jednym sposobem ułożenia kwadratowych płytek – na prosto. Zabawy z kolorami i teksturą oczywiście możemy stosować w przypadku każdego kształtu i sposobu ułożenia, jednak musimy być uważni bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że terakota będzie wyglądać chaotycznie.

2. Płytki kwadratowe w układzie karo

Ten dynamiczny wzór najbardziej pasuje do wąskich korytarzy, gdzie znosi nieco optycznie wrażenie ciasnoty. Wzór ten świetnie się też sprawdza w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach. Mniej rzucają się w oczy w jego przypadku płytki docinane na różną wielkość przy ścianach. W przypadku płytek karo również nieźle wygląda dwukolorowa szachownica, choć w przypadku dużych płytek i wąskiego korytarza, raczej nie powinniśmy szaleć z kontrastami.

3. Kwadratowe na mijankę

Ten wzór charakteryzuje się przesunięciem poszczególnych rzędów kafelków względem siebie. Jeśli przesuniemy płytkę o połowę długości płytki, to mamy do czynienia z wzorem „w cegiełkę”. Mijanka świetne się prezentuje we wnętrzach nowoczesnych, jednak trzeba liczyć się z tym, że układanie płytek w ten sposób pociąga za sobą sporo cięcia

4. Cegiełka – nie tylko z płytek kwadratowych

Planując remont warto mieć na uwadze przyszłą aranżację wnętrza. Jeśli planujesz wystrój skandynawski, układanie płytek w cegiełkę będzie pierwszym krokiem do podkreślenia tego stylu. Cegiełka, jako rodzaj ułożenia na mijankę również pociąga za sobą sporo cięcia, ale w tym przypadku tniemy płytki na pół, więc planując zakupy nie musisz uwzględniać tak dużego zapasu jak przy mijance o kilka centymetrów. Cegiełka wygląda nieźle w przypadku płytek kwadratowych, ale jeszcze lepiej, gdy układasz płytki prostokątne.

5. Płytki kwadratowe mieszane.

Połączenie dużych i małych płytek z efektem dwukierunkowego przesunięcia wzoru daje bardzo ciekawy efekt, z którym jednak należy uważać decydując się na remont dużej powierzchni. Terakota i fugi w niezbyt fortunnie dobranym kolorze, jak również wybór zbyt małych płytek może wywołać wrażenie pstrokatego bałaganu, a przecież nie tego oczekujesz.

6. Płytki prostokątne w jodełkę

W przypadku płytek prostokątnych jednym z najchętniej stosowanych sposobów układania jest popularna jodełka. Ten klasyczny, stosowany od lat sposób układania, szczególnie estetycznie prezentuje się w przypadku płytek imitujących parkiet. Jeśli wykańczasz salon połączony z kuchnią, warto jest zastosować w części salonowej parkiet w jodełkę, natomiast w części kuchennej – jodełkową terakotę. Sprawdź też dlaczego warto zwrócić uwagę na płytki drewnopodobne.

7. Poziomo i w pionie

Płytki prostokątne możesz też oczywiście ułożyć w jeden z dwóch najprostszych sposobów – poziomo, lub pionowo. Oba sposoby dają efekt porządku i harmonii, dając pole do zabawy kolorami. Oczywiście w rozsądnym wymiarze. Płytki w jednym kolorze i kontrastowa fuga w niektórych przypadkach mogą dać naprawdę interesujący efekt. Kiedy ci się znudzi, przy niewielkim nakładzie zamiast wymieniać całą podłogę, zmień fugi, a rezultat może cię naprawdę zaskoczyć.

8. Płytki prostokątne w układzie a’la mozaika parkietowa

Układ ten, zwany naprzemiennym, wymaga odpowiedniego doboru wymiarów płytek i grubości fug. Czy przypominasz sobie, jak wygląda układ naprzemienny w tak zwanej mozaice parkietowej? Właśnie to mam na myśli. Najczęściej do tego układu wybiera się płytki, których jeden bok jest dwukrotnie dłuższy od drugiego.

9. Układ skośny

Układanie płytek w taki sposób, przypomina nieco układ „w karo” płytek kwadratowych. Niestety wymaga więcej cięcia, a co za tym idzie generuje większe koszty i oczywiście większy bałagan. Coś za coś – w zamian dostajesz uporządkowany wzór optycznie powiększający powierzchnię. To układ wprost idealny do ciasnych korytarzy i niewielkich kuchni. Wraz z wystrojem skandynawskim nawet z niedużej kawalerki zrobi przestronny apartament. Przynajmniej takie stworzy pierwsze wrażenie na twoich gościach.

10. Płytki w kształcie rombów układane w sześciany

Ten kształt płytek daje naprawdę spore możliwości. Wzór w sześcian jest jednym z najczęściej wybieranych układów do pomieszczeń urządzanych w stylu nowoczesnym, pełnych minimalistycznych, geometrycznych form. Właściwie dobrane kolory zaskoczą dynamiką i do pewnego stopnia przestrzennością wzoru przypominającego efekt 3D.

11. Romby układane w gwiazdę

Ten wzór świetnie prezentuje się w większych pomieszczeniach. Koniecznie musisz wziąć pod uwagę połączenie dwóch kolorów, dzięki któremu „gwiazdy” będą lepiej widoczne. Trochę żmudnej zabawy wymagać będzie fugowanie – wzór zaprezentuje się naprawdę estetycznie, kiedy dobierzesz do każdego koloru płytek zbliżony kolor fugi.

12. Wzór chevron

Ten popularny wzór przypomina nieco jodełkę. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie uporządkowanego, ale przy bliższym przyjrzeniu się, płytki układają się przed oczyma w fale. Stosuj ten układ ostrożnie, zwłaszcza w małych i wąskich pomieszczeniach.

Jak widać, nie trzeba dużo, aby osiągnąć ciekawy efekt. Jedyne bardziej oryginalne, a inne klasyczne, nie zapomnij wziąć ich pod uwagę przy analizach remontowych. Jeżeli chcesz podesłać ten post komuś, to nie zapomnij, kliknąć udostępnij w panelu social. Przekieruje cię to odpowiednio do okienka. Podeślij artykuł swojemu chłopu, niech też się zaangażuje!

To tyle w tym poście. Jeżeli macie jakie swoje propozycje, aby dodać do tej listy, piszcie w komentarzach. Z chęcią dołożę więcej technik na urozmaicenie, naszych mieszkań. 

zmywarka na wysokości

Zmywarka na wysokości – wady i zalety zabudowy zmywarek

Koniec z uporczywym bólem pleców i stawów, przez ciągle schylanie się. Zmywarka - kreatywnie i ekonomicznie

Trendy 2019 / 2020 w aranżacji wnętrz

Poznaj najnowsze trendy 2019/2019 płynące największych targów architektury wnętrz na świecie
Mieszkanie w bloku jevels

Top 9 pomysłów na terakote – do bloku

Płytki przeżywają swój renesans dlatego marki prześcigają się w pomysłach
Tapety z motywem roślinnym

Tapety z motywem roślinnym

Płytki z efektem metalu

Płytki Ceramiczne z Efektem Metalu

Płytki ceramiczne z efektem metalu idealnie pasują do nowoczesnego wystroju wnętrz.

Plakaty w stylu skandynawskim

Plakaty przeżywają swój mały renesans. Sprawdź kilka ciekawych wskazówek jakie plakaty sprawdzą się w jakim pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *